Co musisz wiedzieć o darowiznach samochodów rodzinnych
Czy auto trafi w cudze ręce, czy też zachowasz go dla siebie? Zrób listę tego, co musisz zrobić, na co musisz uważać i co z tego zyskasz. Aby uniknąć płacenia podatku, podpowiadamy Ci, co wpisać do umowy i o jakich terminach musisz pamiętać.
Umowa darowizny pojazdu
Sztuka. 890 Kodeksu Cywilnego nakazuje, aby umowa darowizny samochodu była zgodna z prawem. Akt notarialny jest wymagany zgodnie z tym artykułem, ale stanowi on również, że umowa będzie ważna, nawet jeśli samochód nie zostanie przekazany syndykowi w przypadku niezłożenia aktu notarialnego. Wymagane jest jedynie zachowanie formy pisemnej, takiej jak umowa, o ile zostaną wprowadzone odpowiednie informacje1.
Ważne jest, aby taka umowa zawierała następujące zapisy:
Data i miejsce podpisania, data dostawy samochodu oraz identyfikacja stron umowy (m.in. numery PESEL, adresy, dowody osobiste)
jak blisko jesteście ze sobą spokrewnieni
dostarczyć markę, model, numer VIN, rok produkcji, numer silnika, pojemność pojazdu – jest to temat zamówienia.
wskazać wartość samochodu wg
że samochód nie jest zabezpieczony; oświadczenie, że żadne inne strony nie mają wobec niego żadnych praw; deklaracja własności; oświadczenie o przekazaniu i przejęciu; oraz wskazanie, kto byłby odpowiedzialny za wszelkie wydatki poniesione w ramach umowy.
podpisy
W przypadku umowy dwustronnej dobrze jest zawrzeć dwie odrębne umowy. Jego zakończenie nie wystarczy jednak, aby uniknąć podatku.
przekazanie samochodu bliskim krewnym bez opodatkowania
Bez względu na to, ile pieniędzy otrzymasz, nie będziesz musiał płacić podatków od darowizn od członków Twojej najbliższej rodziny, którzy mieszczą się w przedziale podatkowym „0”. Jedyne, o czym musisz pamiętać, to podpisanie umowy podarunkowej i złożenie odpowiedniego formularza w urzędzie skarbowym w ciągu sześciu miesięcy od otrzymania samochodu.
Ojczym i macocha są zaliczani do przedziału podatkowego „0”, podobnie jak małżonek, dzieci i wstępni współmałżonka.
W celu złożenia deklaracji należy wypełnić w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Wniosek nie zawiera umowy o wkład.
Możliwe, że jeśli nie dokonasz wpłaty w tym terminie, będziesz musiał zapłacić podatek od darowizn.
w zależności od kategorii podatkowej pobierany jest podatek od darowizny samochodu
Prezent w postaci pojazdu oznacza, że obdarowany jest odpowiedzialny za naliczenie podatku i złożenie go w urzędzie skarbowym. Podatki mogą się znacznie różnić w zależności od twoich powiązań z darczyńcą, więc miej to na uwadze.
Samochody o wartości mniejszej niż ta kwota nie będą podlegały podatkowi od darowizn. Jesteś również zwolniony z konieczności składania zeznania podatkowego za składkę. Pamiętaj jednak, że ograniczenia te dotyczą wyłącznie składek wniesionych przez tę samą osobę w ciągu ostatnich pięciu lat poprzedzających rok, w którym dokonano ostatniego prezentu3.
W ciągu miesiąca od otrzymania samochodu składkę należy odnotować (na formularzu SD-3). W takim przypadku deklaracje podatkowe SD-3 muszą zawierać umowę podarunkową jako załącznik. Podatek określa decyzja naczelnika urzędu skarbowego. Po uzyskaniu wyroku masz 14 dni na zapłacenie podatku4.
Mimo kar nie podarowałem samochodu.
Za nieprzestrzeganie tych wymogów istnieją kary, które obejmują podatek w wysokości 20% od każdego prezentu poza darmową kwotą, który nie został zgłoszony do urzędu skarbowego, jak wskazano powyżej. Nawet jeśli kwota podatku jest sankcjonowana, musisz również liczyć się z karami i karami skarbowymi. „Aktywne wyrzuty sumienia” to sposób na uniknięcie uiszczenia tej opłaty poprzez zgłoszenie jej na piśmie. Dzięki decyzji naczelnika urzędu skarbowego można uniknąć karnych podatków5.
Ubezpieczenie OC (TPLI) z darowizną samochodu
Jeżeli darczyńca posiada ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu, musi powiadomić o tym ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od przeniesienia własności. Dane nowego właściciela pojazdu należy również zawrzeć w informacji o przeniesieniu prawa własności pojazdu.
Podobne wpisy:
Przekroczenie terminu płatności raty za OC i AC