Ubezpieczenia

Kto co i ile płaci w podatkach samochodowych?

Kupując samochód, musisz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC), choć jest kilka wyjątków. Prosimy o zapoznanie się z naszymi instrukcjami przed dokonaniem zakupu, jeśli już zdecydowałeś się na markę i model pojazdu. Wyjaśnimy wszelkie pytania dotyczące podatku od zakupu samochodu.

Zakup samochodu to ekscytujące przeżycie dla każdego kierowcy. Jednak emocje związane z nowym przejęciem nie powinny przesłonić formalnych obaw. Warunków jest kilka, m.in. rejestracja pojazdu, ubezpieczenie, aw niektórych przypadkach złożenie deklaracji w urzędzie skarbowym i zapłacenie podatku od zakupu pojazdu.

Kto płaci, a kto jest zwolniony z podatku od zakupu samochodu?

Tylko nabywcy samochodów, którzy dokonali transakcji kupna-sprzedaży samochodu z osobą fizyczną w Polsce, zobowiązani są do zapłaty podatku od zakupu samochodu. Korzystanie z usług pośrednika, takiego jak salon samochodowy, może pomóc w uniknięciu płacenia tego podatku.

Osoby, które kupują samochód za mniej niż 1000 zł, nie muszą obliczać ani płacić podatku. Także, jeśli kupujesz samochód używany na użytek osoby niepełnosprawnej, nie musisz płacić PCC.

Ważne jest, aby odróżnić tych, którzy w ogóle nie podlegają opodatkowaniu, od tych, którzy nie są zobowiązani do jego płacenia. Właścicielami samochodów są:

kupione w salonie samochodowym, kupione w salonie samochodowym – jeśli prowizję był ich właściciel, nabyte od osoby prowadzącej firmę, sprowadzone z zagranicy, które nie były zarejestrowane w Polsce – podatek akcyzowy jest nadal należny.
Podsumowując, gdy strony transakcji podpisują umowę cywilnoprawną, często wymagany jest podatek od zakupu samochodu. Podatek PCC nie jest pobierany w przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury VAT lub faktury z marżą VAT.

Ile kosztuje kupno samochodu?

Czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu 2% podatkiem od wartości przedmiotu transakcji, czyli samochodu. Nabywca samochodu jest odpowiedzialny za obliczenie kwoty i zdeponowanie jej na rachunku bankowym właściwego urzędu skarbowego. Kupujący jest odpowiedzialny za formalności; urząd skarbowy nie wyda wezwania, ale zaniedbanie w tym zakresie potraktuje jako naruszenie podatkowe w przypadku jego wykrycia. Ma na to pięć lat; nie warto ryzykować, że urzędnicy przeoczą lub przeoczą fakt, że podatnik nie zapłacił należnego podatku. Kiedy zapuka podatnik, ile będziesz musiał zapłacić? Jak się okazuje, rachunek może być bardzo pokaźny.

Podatek PCC od samochodu za 20 000 zł wyniesie 400 zł, ponieważ łatwo go obliczyć. Jeśli urzędnicy odkryją naruszenie przepisów podatkowych, muszą zapłacić wymagany podatek, odsetki i grzywnę. Może zostać nałożona kara do 33 000 zł. W rezultacie nie warto ryzykować i narażać się na surową karę.

Gdzie i kiedy muszę zapłacić podatek od zakupu samochodu?

W ciągu 14 dni musisz zapłacić podatek. Kupujący ma tyle samo dni na złożenie deklaracji PCC-3 (formularz PCC-3/A jest wymagany w przypadku dwóch kupujących). Osoby, które złożyły deklarację, ale jeszcze nie zapłaciły podatku, mogą złożyć wniosek o „aktywną żałobę”. Jest to oświadczenie podatnika, w którym przyznaje on, że popełnił błąd i zobowiązuje się do jego poprawienia, w tym przypadku poprzez niezwłoczne uregulowanie należnych kwot na rzecz urzędu skarbowego.

Oświadczenie można złożyć osobiście w urzędzie, listownie lub online. Właściwy jest lokalny urząd skarbowy kupującego (właściwość miejscowa).

Niewykluczone, że urząd skarbowy wniesie sprzeciw od kwoty podatku podanej w zeznaniu. Nabywca pojazdu otrzyma wówczas wezwanie do dostarczenia dodatkowych informacji.

 

 

Zobacz inne:

Ile czasu na ubezpieczenie auta po zakupie

Małe tablice rejestracyjne

Zdjęcia do autocasco

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Możliwość komentowania Kto co i ile płaci w podatkach samochodowych? została wyłączona
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/